Dünyanın En Büyük Kanyonlarından Birisine Sahip Uşak

Dünyanın En Büyük Kanyonlarından Birisine Sahip Uşak

Dünyanın En Büyük Kanyonlarından Birisine Sahip Uşak

Ege Bölgesi'nde bulunan bu güzide şehrin yüzölçümü 5341 km² dir. İl Trafik Kodu: 64, İl Telefon Kodu : 276'dır. Nüfusu  2016 yılına göre 358. 736'dır.

İlçeleri

Merkez'den sonra, Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı, Ulubey'dir.

Tarihi

Uşak'ın tarihi yerleşik düzenin görüldüğü yaklaşık İ.Ö. 4000'den sonra Eski Tunç Çağı'na kadar uzanmaktadır. Uşak'ta çok sayıda höyüklere rastlanır. Höyüklerin alt tabakaları çoğunlukla Tunç Çağı'nı göstermektedir. Sırasıyla Friya, Lidya, Persler, kısa bir süre Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma, Selçuklular, Bizanslılar, Germiyan Beyliği, Osmanlı İmparatorluğu'na katılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nda iken Kütahya sancağına bağlı bir kaza olan Uşak, Cumhuriyet döneminde (1953) yılında il olmuştur.

İklimi

Uşak; Ege ve İç Anadolu Bölgeleri'nde bir geçit olarak yer alır. Bu yüzden iki bölgenin iklim özelliklerini taşır. Yazlar sıcak ve kurak kışlar ise İç Anadolu'ya göre daha ılık bir karasal iklimle karşılaşırız. Ortalama sıcaklıklara göre en sıcak ay Ağustos en soğuk ay ise Ocak'tır.

Dağları, Ovaları, Akarsuları

Kütahya ve Uşak arasında bulunan Murat Dağı, Bulkaz, Elmadağ, Ahır Dağı, Kocatepe, Elinolu Tepesi, Kemer Dağı, Elmas Dağı, Burgaz Dağlarıdır.

Uşak ve Banaz ovaları başılaca ovalarıdır.

İlin en önemli akarsuları ise Banaz Çayı ve Gediz Irmağıdır.

Gezilecek Yerler

Merkez Akse Çamlığı; Kızılçamlardan oluşan mesire yerinde ağaçlar 50-100 yaşları arasındadır.

Göğem Köyü Çamlığı; Çamlık Yunan komutanı Trikopis'in esir alındığı tepe ve burada dikilen zafer anıtını görür.

Çokkozlar; Tarihi bir mesire yeridir. Evliya çelebi'nin de gezip çok beğendiği söylenir.

Ilıcaksubaşı; Dere içinde mesirelik alandır.

Huzur Park; Yöresel yemekleri tatma imkanı, kayığa binme ve spor yapma gibi aktiviteleri de yapabileceğiniz yeşillikler içerisinde bir dinlenme yeridir.

Kaplıcalar; Örencik'teki kaplıcalar, Banaz'da Hamamboğazı, Ulubey'de Aksaz ve merkezde Emirfakı başlıca kaplıcalarıdır.

Tarihi Köprüler

Karahallı'da Clandras Köprüsü ve Çanlı Köprüsü, Halıpazarı Köprüsü, Beylerhanı Köyü'nde yine adıyla anılan Beylerhanı Köprüsü, Ulucak Köyü'nde Çatal Köprüsü başlıca köprüleridir.

Tarihi Camiiler

Uşak Ulucamii, Mendepazarı'nda Karaali Camii, Burma ve Çakaloz Camiileri..

Karun Hazineleri

Önce şunu belirtelim; dünyada eşi benzeri olmayan bu hazineler tanıtım ve ilgi eksikliğinden dolayı çok az kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Uşak Arkeoloji Müzasi'nde sergilenen bu eşsiz parçaların yer yetersizliği nedeniyle üst üste sergilendiği belirtilirken müzede 35.573 tarihi eser olduğu bilinmektedir.

Bazı kaynaklara göre Lidya hazineleri de denilen Karun Hazinesi Lidya ülkesini yöneten Kroisos dönemine aittir. Bu eserlerin toplu adına Karun Hazineleri denmektedir. Bu eşsiz hazine 1965, 1966 ve   1968 yıllarında soyguna uğramıştır. Çalınan tarihi eserler Metropolitan Müzesi (Newyork)'nde gazeteci Özgen Acar tarafından 1985 yılında sergide bulundu. 1987'de dava açıldı ve tahmini 40 milyon dolar masraf yapıldı ve 1993'te tarihi eserler geri getirildi.

Eşme Kilimleri

Dünyaca ünlü Eşme kilimleri; kök boyalarla yapılan kendine has desenleri ve renkleri olan sanateserleridir. Her kilimin deseninde ayrı bir öykü vardır.

Ulubey Kanyonu ve Cam Teras

Amerika'nın Arizona Eyaleti'nde bulunan Büyük Kanyon'dan sonra dünyanın ikinci büyük kanyonu ünvanına sahip Ulubey Kanyonu Ulubey İlçesi'ndedir. Kanyon boyunca balonla gezilebilir, sal sporu yapılabilir, kayalıklara tırmanış yapılabilmektedir.

Ayrıca Kanyona, cam teras yapılarak bu saklı cennetin daha iyi görülmesi sağlanmıştır. Kafeteryada vardır.

Uşak'ta Ne Yenmeli?

Uşak Anadolu'nun zengin mutfaklarına sahip olmasına karşı henüz keşfedilmemiştir. Bu eşsiz lezzetleri tattığınızda damağınızda unutmayacağınız lezzetler kalacaktır. Şimdi sizler için sıralayalım;

Uşak yöresine ait şahane tarhana çorbası, düğünlerin vaz geçilmez yemeği keşkek etlisi tavuklusu muhteşemdir. Katmer, haşhaşlısı, tahinlisi, susamlısı, Döndürme böreği, Çömlek kebabı, Alacatane bulgur ve mercimekli, muska, demir tatlısı, cendere tatlısı

Aşıklar diyarı olarak da bilinen Uşak'a ilkler şehri de diyebiliriz. Nedeni ise, Türkiye'de ilk elektriği kullanan şehir ve Türkiye'de kurulan ilk şeker fabrikası olmasından dolayıdır.

YORUMLAR

  • Arif Çam04-11-2017 20:16:29

    Uşak'ta böyle bir kanyon olduğunu bilmiyordum. İyi bir tanıtımla yerli ve yabancı turist çekerek hem il ekonomisine hem ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanabilir.

YORUM YAZ

Nevzat Akkor - Sosyal Ağlar