Şehzadeler Şehri Kütahya

Şehzadeler Şehri Kütahya

Şehzadeler Şehri Kütahya

Kütahya'nın yüzölçümü 11.977 km²'dir. 2016 yıl sonu sayımına göre nüfusu da 573.642 kişi olarak gerçekleşmiştir. İl Trafik Kodu 43 ve İl telefon Kodu 274'dür.

KÜTAHYA'NIN İLÇELERİ

1- Altıntaş

2- Aslanapa

3- Çavdarhisar

4- Tavşanlı

5- Simav

6- Gediz

7- Hisarcık

8- Dumlupınar

9- Emet

10- Domaniç

11- Pazarlar

12- Şaphane

KÜTAHYA'NIN KOMŞULARI, İKLİMİ, AKARSU VE GÖLLERİ

Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolusu'nda bulunan Kütahya'da iklim Ege, Marmara ve İç Anadolu arasında bir geçiş iklimi özelliği göstermektedir. Kurak iklim ve nemli iklim gösteren şehirde yıllık ortalama yağış miktarı 568 m³'ü bulmaktadır. Ormanlar açısından oldukça zengin olan Kütahya karaçam, meşe ağaçlarıyla zengindir.

Kütahya'nın, Simav ve Emet ilçeleri tektonik çukurlar ve kırık çizgi içinde bulunduğundan sıkça depremlere rastlanmakla birlikte diğer yerleşim yerleri ikinci ve üçüncü derece deprem bölgesindedir.

Yellice, Gümüş Dağı, Yeşil Dağ, Eğrigöz Dağı, Türkmen Dağı, Murat Dağı, Şaphane Dağları, Simav Dağları olan şehirde Aslanapa, Tavşanlı, Köprüören, Örencik, Gediz ve Simav önemli ovalardır.

Kütahya kuzeyde Bursa, kuzeydoğusunda Bilecik, batısında Manisa Balıkesir, güneyinde Uşak, doğusunda Afyon ve Eskişehir illerimizle çevrilidir.

 

KÜTAHYA'NIN TARİHİ

Kütahya M.Ö. 3000 yıllara dayanan tarihiyle Frigler, Roma, Bizans, Germiyanoğulları ve Osmanlı İmparatorluğu medeniyetleri kültürleriyle yoğrulmuş ve bu uygarlıklara ait çok sayıda eser, cami, türbe, kervansaray, çeşme gibi eserlere ev sahipliği yapmıştır.

Türrkmen Dağı eteklerinde Frig Vadisi'nde bu uygarlıklara ait eserler yer alır. Kütahya, Roma döneminde de piskoposluk merkezi olmuş Aizona Antik Kenti de bu döneme aittir. Dünyanın ilk borsası Aizonai'de kurulmuş olup, Anadolunun en zengin kentlerindendir. Anadolu'ya Türk akınlarının başlamaı ile Kütahya ve çevresi Germiyanoğulları'na verilmiş ve Germiyanoğulları'nın başkentliğini yapmıştır. Osmanlı dönemine ait çok sayıda eser günümüze kadar ulaşmıştır. Şehzadeler Şehri olarak anılmasının sebebi ise, Kütahya ve çevresinin Devlet Hatun'un çeyizi olarak Osmanlı Devletine verilmesidir. Osmanlı Döneminde ise Kütahya Anadolu Beylerbeyliği'nin merkezi konumundadır. Kütahya Evliya Çelebi'nin de doğum yeridir.

KÜTAHYA'DA GİDİLECEK YERLER

Bu güzide şehre yolunuz düşerse gezilecek tarihi yerleri, kaplıcaları, camileri, müzeleri sizler için derledik.

DOMANİÇ ORMANLARI

Dünyada sadece Domaniç Ormanlarında bulunan ağaç türleri ile, Kütahya Türkiye'nin doğal güzellikleri arasında ilk sırayı alır.

ZAFERTEPE ANITI

1972 yılında Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin çetin geçtiği bölgeye Zafertepe Anıtı yapılmıştır.

AİZONAİ ANTİK KENTİ

Kentin ismi Azan isimli mitolojik kahramandan gelmektedir. Azan Su Peirsi Erato ve kral Arkas'ın birleşmesinden olmuştur. Antik kent Çavdarhisar'dadır.

DÖNENLER MEVLEVİHANESİ

Mevlevihane mimarisi, iç dekorasyonu ve ince detayları ile mistik gücü arttırmaktadır.Mevlevi kültürünün üçüncü merkezi durumundadır.

KÜTAHYA SAAT KULESİ

İki katlıdır, şehrin merkezindedir.

KÜTAHYA KALESİ

Hisar, günümüze kadar ulaşmıştır. Şehre kuşbakışı bakan kale üç bölümden oluşur. Kale-i Sagir, Kale-i Bala ve Dış surlar. Kalede kitabe yoktur. Bizans, Roma, Selçuklu, Germiyan ve Osmanlı izlerine rastlanır.

 

SERA AVM

Ünlü markaların yer aldığı alışveriş merkezinde fast foodlar, restoranlar, otopark yer alır.

 

ÇİNİLİ CAMİİ

İç ve Dış mimarisiyle dünyada eşi benzeri olmayan camii el yapımı çinizlerle bezenmiştir.

 

KÜTAHYA ÇİNİ MÜZESİ

14. yüzyıla dayanan tarihi çinilerin bulunduğu dünyanın ilk çini müzesi olma özelliğine sahiptir.

 

MIZIK ÇAMI

O bölgede bulunanlar tarafından kutsal sayılan bu tarihi ağaç rivayete göre Osmanlı Devleti'ni kuran Oaman Bey'in ninesi Hayme Ana tarafından ağacın dallarından salıncak kurularak Oaman Bey'i salladığı söylenir.

KÜTAHYA ILICA KAPLICALARI

Kütahya termal kaplıcaları şifalı suları ile zengin Ilıca, Eskişehir yolu üzerinde Kütahya'ya 21 km kala içeri doğru 4 km sonra ulaşabilir. Nefis havası, muhteşem orman havasıyla, şifalı suları ile güzel sakin bir tatil için idealdir.

KÜTAHYA YONCALI KAPLICALARI

Kütahya termal tedavide kaplıcaları ile ünlüdür. Nitalikli ve mineralller açısından zengin olan şifalı sular yer altından gelir ve çevresinde hamamlar bulunur. Tesisler tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Çamur banyosu da yapılan kaplıcalar Tavşanlı yolu üzerindedir.

Gediz Ilıcası, Murat dağı Kaplıcaları temiz havası ile oldukça rağbet görmektedir.

Kaplıcalar; nevrit, sinir hastalaıkları, romatizma, ruhsal yorgunluk, idrar yolları iltihaplarında, küçük taşların düşürülmesinde, kadın hastalıkları, cilt hastalıklarına gibi hastalaıkların tedavisinde kullanılır.

SİMAV EYNAL KAPLICALARI

Simav ilçesi'nde bulunan Eynal kaplıcaları bir çok su kaynağından oluşur ki bazı kaynaklar kaynadıkları yerde kaybolur. Suyun sıcaklığı 95 °C kadar ulaşmaktadır. Sosyal tesisler oteller bulunur. Şifa arayanlar, termal tatil yapmak isteyenler için idealdir.

KÜTAHYA KONAKLARI

Restore edilerek günümüzde kullanılan konakları görmek ve tarihte bir gezinti yapmak yöresel lezzetleri tatmak isterseniz Germiyan Konağı, Hanedan Konağı, Ispartalılar Konağı, Defterdar Konağı görmeye değerdir.

 

 

MACAR EVİ

Macar kahramanının kaldığı, yaşamını sürdüğü tarihi yeniden yaşayacağınız bir ev. Görmeden kesinlikle Kütahya'dan ayrılmayın derim.

 

KÜTAHYA'DA NE YENİR?

Tarihiyle öne çıkan şehir yöresel yemekler açısından da çok zengindir. Konaklarda yöresel lezzetleri yemeniz mümkündür. İşte o muhteşem lezzetler;

Cimcik, Ispanaklı şibit, kıymalı sini mantısı, gözleme, gelincik şurubu, şerbet, dövmeç, pilavlı tas kebabı, mercimekli pilav, tavuk tiridi, dolamber, namaz lokması, gökçümen kamursuzu, lokum, tosunum, tahinli çörek, zerdeli pilav, göveçli pilav, kötdür tatlısı, un helvası, kıymalı su böreği, sarma hamur dolması, sıkıcık çorbası, miyane çorbası, oğmaç çorbası, tekke, tarhana, tutmaç çorbası, ılıbada dolması, etli yaprak sarması, kavurma göveç...

YORUMLAR

  • Can Yamak22-11-2017 10:27:57

    Kütahya'da dünyanın en iyi çinileri üretilir. Çİni ve porselenin başkenti. Bu konudan hiç bahsedilmemiş diyebilirim. Burada çini ekmek kapısıdır. El emeği göz nuru. Eşi benzeri yoktur.

  • Saliha Akcan14-11-2017 14:13:16

    Şehri Hisar'dan, Hıdırlık Tepe'sinden, Gökçimen Parkı'ndan kuş bakışı seyrederken kendinizden geçeceksiniz. Emeğinize sağlık. Ufak bir ekleme yapmak istedim.

YORUM YAZ

Nevzat Akkor - Sosyal Ağlar