''Mutluluk Kapısı'' Edirne

''Mutluluk Kapısı'' Edirne

''Mutluluk Kapısı'' Edirne

Marmara Bölgesi Trakya bölümünde yer alan Edirne, ülkemizin Bulgaristan ve Yunanistan sınırındadır. Yıllarca Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olan tarihi şehir, Tunca Nehri'nin Meriç ve Arda ile kesiştiği verimli topraklarda kurulmuştur. İl Trafik Plaka Kodu: 22, İl Telefon Kodu: 284 ve Yüzölçümü: 6.119 km²' dir. Edirne'nin 2016 nüfus bilgileri 401.701 olarak gerçekleşmiştir. Nüfusun 197.963' ü kadın, 203.738'de erkekten oluşmaktadır. Dikkat çeken Edirne'de, 2016 nüfusunun bir önceki yıla göre %0,21 azalma göstermesidir.

 

Komşuları: Bu güzel sınır ilinin, Doğusunda Tekirdağ ve Kırklareli, Kuzeyinde Bulgaristan, Batısında Yunanistan, Güneyinde Ege Denizi ve Çanakkale bulunur.

İlçeleri: İpsala, Meriç, Keşan, Lalapaşa, Enez, Havsa, Uzunköprü, Süloğlu

Dağları, Ovaları, Akarsuları Gölleri, Ovaları

Edirne ili toprakları küçük tepelerden oluşur. Geniş verimli düzlüklere sahiptir. Akarsu açısından zengindir. Edirne'nin topraklarının %80'i ekilebilir durumdadır.

Dağları: Istranca Dağları, Koru Dağları, Çandır ve Uzunköprü Dağları.

Tepeleri: Bakacak Kuletepesi, Çandır, Süleymaniye Tepesi, Hızır İlyas Tepesi, Hasır Tepesi

Ovaları: Belli başlı ovaları Ergene, Kazanova, İpsala, Tunca

Meriç Nehri: Türk-Yunan sınırını çizen Meriç Nehri Bulgaristan'dan Edirne'ye girer. Nehir Edirne'ye yaklaştığında Tunca ve Arda nehirlerini alır. Dimetoka'da Kopkino Çayını alan nehir sonra Ergene çayı ile birleşerek Ege Denizi'ne dökülür. Arda Nehri Meriç ile birleşir. Tunca Bulgaristan'dan gelir. Bülbül adasında Meriç'le birleşir. Ergene Nehri İpsala – Sarıcaali köyünde, Meriç Nehriyle birleşir. Süloğlu Deresi de Ergene Nehriyle birleşir. Ayırca küçük küçük Kelan deresi, Büyükdoğan deresi, Pravadi deresi,  Başamaklar dereleri mevcuttur.

Gölleri: Edirne'nin göllerinde akarsularında balık bakımından zengindir. Gala Gölü, Dalyan Gölü, Taşaltı Gölü, Pamuklu Gölü, Altınyazı barajı, Kadıköy Barajı

İklim

Edirne konum itibariyle bir geçiş iklimi gösterir Bulgaristan ve Yunanistan'a yakınlığı ile Orta Avrupa'ya özgü kara iklimi ve Akdeniz ikliminin özelliklerini bir arada yaşar. Edirne'de kaydedilen yıllın en yüksek sıcaklığı 41,5 °C, en düşük sıcaklığı ise -22,2 °C'dir.

Edirne'nin Tarihi

Edirne'nin bilinen en eski halkının Traklar'dan gelen Odris'ler olduğu bilinmektedir. Roma Dönemi'nde Edirne Adrianupolis, Hadrinopolis, Adrianapolis olarak anıldı. İsmi sonra Adrianopel olarak değişti.

Osmanlı zamanında Endriye, Edrinus, Edrinabolu olarak adlandirılan şehir XVII. yy'da Edirne olarak değişir. Osmanlı Devleti'ne tam 88 yıl (1365-1453) başkentlik yapmış olan şehir, ''Şenlikler Şehri', ''Der-i Saadet'' ile nam salmıştır.

Açık müze olarak adlandırılan Edirne Osmanlı'dan kalma camiileri, çarşıları, çeşmeleri, hamamları, tarihi evleri ve o muazzam eser Selimiye Camii ile görülmeye değerdir.

Edirne'de Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Selimiye Camii: Mimar Sinan'ın ''Ustalık Eserim''diye bahsettiği muazzam güzel Selimiye Camii. Gördüğünüzde hayran kalacaksınız.

Eski Camii: Ulu Camii'de denir. En eski camilerdendir.

Üç Şerefeli Camii: Burmalı Camii olarak da adlandırılır. Minaresindeki taş işçiliği harikadır.

Kutsal Büyük Sinagog: Sinagog son yıllarda restore edildi, ziyarete açıldı. Türkiye ve Avrupa'nın en büyük sinagogu ünvanını taşır.

Meriç Köprüsü: Tarihi köprüye Mecidiye Köprüsü de denir.

Sarayiçi, Adalet Kasrı ve Saray Kalıntıları: Yeni yeni restore ediliyor. Kalıntılar Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı stad yakınındadır.

Sveti Georgi Bulgar Kilisesi: Tarihi kilise, kilise olarak kullanılıyor.

Rüstem Paşa Kervansarayı: Merkezde bulunuyor. Otel olarak işletiliyor.

Saraçlar Caddesi: Kültürel faaliyetlerin düzenlendiği, yaya yolu, alışveriş için en doğru yer. Tarihi yapılarına hayran kalacaksınız.

Ekmekçizade Kervansarayı: Kültür merkezi olarak kullanılan tarihi bina yanında çeşme ve camiiyi mutlaka görmelisiniz.

Muradiye Camii: İçindeki çinilerin her biri paha biçilmez. Yapıldığı dönemde mevlevihane olarak kullanılmış.

Beyazıt Külliyesi: Şu an Sağlık Müzesi olarak kullanımda. Külliye o dönemde akıl hastalarının su ve müzikle tedavi edildiği biliniyor.

Eski Tren Garı: Şu an Güzel Sanatlar Fakültesi. Konaklar, Lozan Anıtı ve Müze sizi bekliyor.

Bedesten: Merkezde bulunuyor.

Edirne Evleri: Çok sayıda tarihi ev mevcut. Kaleiçi bölgesinde eski mahallelerde güzel bir nostalji yaşarsınız.

Edirne'de Denize Girilecek Yerler?

Edirne tarihi kadar mavi bayraklı plajları ile de dikkat çeker. Biz de sizin için Edirne'de, denize girilecek yerleri derledik.

Enez Plajları: Harika kumsalları olan Edirne Enez, deniz turizmi için de sizlere fırsatlar sunar. Enez'e geldiğinizde Kırkpınar Altınkum Pilajı Sahil Mahallesi boyunca sizi bekler. Pırıl pırıl sularıyla Sultaniçe Limanı civarında yerini alan Gülçavuş sahili, Karaincirli sahilleri, Vakıf sahillerinde deniz kum ve güneşin keyfini çıkartabilirsiniz. Altın Kum Plajı etrafında Aqua beach, Ata beach, Golden Beach yerler vardır.

Keşan Plajları: Mavi Bayraklı Erikli sahili Keşan'a 35 km uzaklıktadır. Erikli Plajları cankurtaran, duş yerleri, wc. Bulabilirsiniz. Kum ocakları plajı, Yaylaköy, Danişment sahili, Uzunkum Plajı, İtalyan Koyu Palajı, Deli Liman ve İbrice plajları, Gökçetepe plajları, Sazlıdere sahilleri denize girilecek balıklarla yüzebileceğiniz yerler arasındadır.

Edirne'nin Dillere Destan Yöresel Yemekleri

Meyvelerin Etle Dansı Mutancana

Edirne Tava Ciğeri

Mamzana

Kadınbudu Köfte

Elbasan Tava

Soğanlı Tavuk Yahni

Zirva

Ünü sınırları aşmış Ciğer Sarma

Kabak Bastı

Mücver Neyle Mi? Tabiki Ispanakla

Akıtma

Kandilli Mantısı

Sarayın Vazgeçilmezi Zerde

Gaziler Helvası

Satır Et

Peynir Helvası

Cevizli Oturtma

YORUMLAR

  • Adem Lider09-12-2017 19:41:32

    Edirne'ye gitme imkanım oldu. Fakat o kadar güzel yerler var ki 3 gün yetmedi. Açık hava müzesi dedikleri kadar varmış. Gitmek isteyenler yazınızı muhakkak okumalı. Bilgilendirici olmuş.

    • Nevzat AKKOR10-12-2017 16:04:06

      Edirne gibi Tarihi illerimiz için 3 gün yetersiz, ilginizden dolayı teşekkürler.

YORUM YAZ

Nevzat Akkor - Sosyal Ağlar