Sosyal medya gençleri nasıl etkiliyor?

Sosyal medya gençleri nasıl etkiliyor?

Sosyal Medya Gençleri Nasıl Etkiliyor?

Sosyal medyadan özellikle Instagram ve Facebook’da gençlerin daha çok hakarete, zorbalığa maruz kaldıkları İngiltere’de yapılan araştırmalarda gözler önüne serildi. İngiltere’de yapılan araştırmada 10.020 genç yer aldı. Bu gençlerin yaş aralığı 10-20 arası. Araştırma sonucu ortaya çıkan veriler sosyal medyanın ne kadar yıkıcı olabileceğini gösterdi.

Dış Görünüşle Yargılamak!

Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 31’i Snapchat platformunda, yüzde 37 Facebook ve yüzde 42’sinin de Instagram platformunda siber zorbalıkla karşı karşıya kaldıkları görüldü.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan ilginç sonuç ise gençler arasında yüzde 92’lik bir kullanıma sahip olan YouTube’da gençlerin sadece Yüzde 10’luk kısmının bu siber zorbalıkla karşı karşıya geldiği tespit edildi.

Araştırma sonuçları; Araştırmaya katılanların yüzde 50’sinin herhangi bir sosyal medya platformunda siber zorbalıkla karşılaşmış mücadele etmiştir.

Peki insanların bu siber zorbalığa en çok uğradıkları konu nedir? Diye sorulduğunda dış görünüşleri diyebiliriz. Sosyal medyada özel bilgilerinin başkaları tarafından paylaşıldığını belirten kısım ise yüzde 24. Yani sosyal medyada insanların izni olmadan kullanıcıların kendilerine özel videoları, bilgileri, fotoğrafları paylaşılmış.

Yapılan araştırma sonucunda araştırmaya katılan gençlerden yüzde 18’lik gibi yüksek bir oran da sanal medya profillerinin çeşitli sahte sebeplerle raporlandığını gözler önüne

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ

Nevzat Akkor - Sosyal Ağlar