Metaverse Nedir? Kurgusal Dünya’ya Büyük Bir Adım

Metaverse Nedir? Kurgusal Dünya’ya Büyük Bir Adım

Metaverse Nedir? Kurgusal Dünya’ya Büyük Bir Adım

Metaverse kavramı yakın zamanda hep karşımıza çıkar oldu. Hatta metaverse coin projeleri bile üretilmeye başladı. Teknolojinin ulaştığı evren ötesi, kurgusal dünya, ışınlanma kavramları artık kulağa çok sıcak geliyor.

Hatta şimdiden dünyada isim yapmış çok sayıda teknoloji devi bunların arasında en çok tanınan facebook bile bu kavrama yatırım yapmaya başladı. Biz de sizin için Metaverse kavramını araştırdık. Metaverse sanal gerçeklik, yani sanal ile gerçeğin birleşmesi diyebiliriz. Biz bilim kurgu da aslında bunu gördük. Arıtılmış gerçeklik sanal bir ortamda insanların hareket etmesi birbirleriyle dijital olarak iletişim kurması diyebiliriz. Bir nevi dijital ortamda fiziksel gerçekliğe ulaşmak. Bu son teknoloji için 10-15 yıl gibi bir sürede metaverse içinde kullanılacak cihazlar üretilmeye başlanacağı biliniyor. Fakat kullanıcılar metaverse kavramını duyunca oldukça heyacanlandı diyebilirim.

Aslında bu olay bize hiç yabancı değil. Şöyle ki; 1992 yılında yayınlanan bilim kurgu romanı “Snow Crash” yazar Neal Stephenson tarafından konu işlenmiştir. Şimdiye kadar birçok video oyunları ve avatar olarak zaten böyle bir başlangıç yapıldı diyebiliriz.

Bu konuda dünyada bilim insanları oldukça yol kat etti. Meta çatısı altına giren Facefook bu teknoloji olayına oldukça büyük yatırım yapmaya başladı. Mesela en son giyildiğinde kullanıcıların dokunma olayını gerçekleştirebileceği bir eldiven üzerinde çalışıldığı ifade edildi. Hayal gücünüzü geliştirin. Bu dokunsal eldivenlerle neler yapılabilir? 3D avatarlar gibi. İnsan düşündükçe daha fazla heyecanlanıyor.

Teknoloji devi Microsoft bu konuda çok heyecanlı. Metaverse ofisi kuruyor. Tems ise gerçek ve dijital dünyayı bir arada kullanabileceğini belirtti.

Metaverse ile aynı anda başka yerde olabilir miyiz? Çoklu evrenleri bir araya toplayabilme teorisi.

Metaverse Coin kripto para projeleri oldukça rağbet görüyor. Sanal gerçekliğe, NFT’lere, dayalı tüm kripto paralara metaverse coinleri içinde yer alır.

Şu an piyasada metaverse coinler nelerdir?

Axie Infinity

Enjin Coin

The Sandbox

Wemıx

Dvison Netvork

Star Atlas

Bir de Metaverse Arsa Alınır mı? Var mı böyle sanal arsa .

Üç boyutlu avatarlarla dijital dünyada gezmek, eğlenmek, konsere gitmek, oyun oynamak, alışveriş yapmak, arsa almak mümkün mü? Hayal gibi görünse de metaverse ile yakında gerçek olabilir.

Metaverse arsa alımı yani dijital dünyada fiziksel ortamdan uzak D cihazlar, androidler tarafından oluşturulmuş arazilerin satışıdır. Alım için büyük şirketlerin projelerinde yer alan metaverse arsalara teklif yapılarak alınabiliyor. Metamaks cüzdan sahibi olmak ve metaverse coin alarak işe başlaya bilirsiniz. Alacağınız parseli seçip coinlerinizle arsayı alın.

Bu arada metaverse arsa fiyatları konusunda tam bütçe belirlemek zor olsa da dijital dünyadaki arazinin lokasyonu, değeri, metre karesi, alt yapısı dikkate alınarak belirleniyor.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ

Nevzat Akkor - Sosyal Ağlar