Sakarya

Sakarya

Sakarya

Marmara Bölgesi'nde yer alan Sakarya'nın yüzölçümü: 4,878 km²'dir. İl Plaka Kodu: 54, İl Telefon Kodu: 264'tür. 2016 yılı nüfus sayımına göre nüfusu; 976.948'dir. Nüfusun cinsiyet dağılımı ise kadın: 486.013 olurken erkek nüfusu: 490.935 olarak gerçekleşmiştir.

 

Komşuları: Kocaeli, Bursa, Bilecik, Bolu, Düzce

 

İlçeleri: Adapazarı, Erenler, Serdivan, Taraklı, Sapanca, Kocaali, Kaynarca, Taraklı, Ferizli, Hendek, Karapürçek, Pamukova, Arifiye, Geyve, Karasu, Söğütlü

 

İklimi: Sakarya kışları bol yağış alırken yazlar sıcak geçer. Karadeniz ve Marmara Bölgesi iklim özelliklerini taşır.

Dağları: Sakarya'nın büyük bölümünü Samanlı Dağları kapsar. Sakarya'nın en yüksek noktası ise Keramali Dağı'dır. Karadağ, Ambarkaya Tepesi, Sivriçalı Tepesi, Dikmen Tepe, Karaağaç Tepesi, Fındık Tepesi yükseklikleri ile birbirini izlemektedir.

Akarsular ve Göller: Bölgede çok sayıda bulunan akarsu ve göller tektonik hareketler sonucunda oluşmuşlardır. En büyük akarsuyu Sakarya Nehri, Osmaneli'den sonra Göksu kolunu almaktadır. Diğer akarsu ve gölleri; Çark Suyu, Dinsiz Çayı, Mudurnu Çayı, Darıçayır Deresi, Maden Deresi, Melen Deresi, Karaçay Deresi, Akçay Deresi, Yırtmaç Deresi, Değirmendere, Sapanca Gölü, Poyrazlar Gölü, Taşkısığı Gölü, Küçük Akgöl, Büyük Akgöl, Acarlar Gölü başlıcalarıdır.

Sakarya'nın Tarihi:

Hititler, Anadolu'da ilk siyasi birliği kurmuş ve bu bölgede egemen olmuşlardır. İlin bilinen tarihi Hitit'lere dayanır. Bölge Hitiler'in yıkılmasıyla Frig'yalıların eline geçmiştir. Daha sonra Lidyalılar,Persler, Bitinya Krallığı ve Roma imparatorluğu bölgeyi ele geçirmiştir.

Kutalmışoğlu Süleyman Şah komutasındaki Türk ordusu 1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Sakarya ve çevresini egemenliği altına aldı. Burada Türkiye Selçukluları Devleti kurularak İznik başkent yapıldı. Bizanslıların kışkırtmalarıyla Haçlı seferleri başlatıldı. Bölge Bizanslıların eline geçti. Orhan Gazi döneminde yeniden ele geçirilen bu topraklar ondördüncü asırdan bu yana Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır.

Milli Mücadele zamanında yöre halkının büyük kahramanlıkları olmuştur.  1921'de Yunan işgaline uğrayan Sakarya, 21 Haziran 1921'de Yunanlıların yenilmesiyle kurtuldu.

1954 yılına kadar Kocaeli'ne bağlı kalan Adapazarı; ilin merkezi olmak üzere Sakarya ili olarak kuruldu. Sakarya'ya Kocaeli'nin doğu bölümünde kalan ilçeler bağlandı.

Sakarya'da Tarihi Turistik Yerler?

Sakarya; doğa turizmi, kültür turizmi, sağlık turizmi için her şeyi bulabileceğiniz illerimizden. Bir gün Sakarya'ya yolunuz düşerse doğa severlere her mevsim ayrı güzellik sunan bu güzel şehirde keşfedilecek çok sayıda yerin olduğunu bilin istedik.

Kuzuluk Kaplıcaları: Şifalı sularıyla termal turizmin merkezlerinden olan Kuzuluk Kaplıcaları; Sakarya'nın Akyazı ilçesindedir. Akyazı'da günübirlik veya konaklamak için her türlü sosyal tesisi bulmanız mümkündür. Tesisler termal tedavi merkezlerine sahip.

Karagöl Yaylası: Yaylanın toplam alanı 567 hektardır. Sakarya Taraklı'da bulunur. Yaylayı keşfettiğinizde şimdiye kadar çok şey kaçırdığınızı anlayacaksınız. Manzarası ve yağmur yağdığında oluşan çukurlara dolan suyun göl gibi görünmesiyle muhteşem bir güzelliğe bürünen yaylada evler ahşap yapıdadır. Doğaseverler için ideal kamp alanı olup, yaylada cuma günleri şenlikler düzenlenir. Ayrıca Cuma günleri pazar kurulur. Yayla çam, köknar ve meşe ağaçlarıyla donanmıştır.

Maden Deresi: Sakarya Karasu'nın incisi Maden Deresi, piknik için, doğa sporları, fotoğraf çekmek için eşine az rastlanır yerlerden birisi. Bölgeye Maden Deresi ismini verilmesi ise Fransızların yaşadığı zamanlarda buralardan maden çıkartarak, işletmeler kurmalarından kaynaklanmıştır. İstanbul'a yakın olan bu doğa harikası yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

İnönü Yaylası: Yayla Adapazarı- Pamukova sınırında doğa tutkunlarının vaz geçilmezidir. Yeşilin her tonunun hakim olduğu İnönü Yaylası meşe, çam, köknar ağaçlarıyla bezenmiştir. Ulaşımı kolay ve kamp alanları vardır. Yaylada yürüyüşleriniz sırasında küçüklü büyüklü mağaralara rastlayabilirsiniz.

Acarlar Longozu: Dünyanın en büyük ikinci longozu olma özelliğiniz taşıyan Acarlar Longozu; deniz, kumul, göl, ormam bir arada bulabileceğiniz eşine az rastlanır yerlerden. Çok sayıda balık türünü barındıran longozda, ördeklere sülünlere de rastlarsınız. Buraya gidecekseniz sakın fotoğraf makinenizi almayı unutmayın. Bu arada longozun anlamı; su içine batmış orman demek. İşte bu muhteşem yeri mutlaka görmelisiniz.

Sapanca Gölü: Göl, İzmit Körfezi'nin doğusunda yaz kış gidilebilen doğa şaheseridir. Göl; alabalık, turna, yayın, sazan gibi balıklara evs ahipliği yapar. Gölün suyu dağlardan gelen kaynak sularla beslenir.

Sapanca İstanbul Dere: Doğa tutkunları için vaz geçilmez bir yer. Yürüyüş parkurları, kayın ve kestane ağaçlarıyla bezenmiş dere kenarında yürüyüş sizi mest edecektir.

Sapanca Aygır Deresi: Sapanca'da bulunan Aygır deresinde yürüyüş parkurları mevcut. Karşılacağınız irili ufaklı gölcüklere girilebilmektedir. Aygır deresi Sapanca Gölüne dökülmektedir.

Sapanca Çiğdem Yaylası: Her yıl Temmuz ayının ikinci haftası yaylada şenlikler düzenlenir. Sapanca'ya 20 km. Uzaklıktadır. Bu yayla ülkmizin en güzel on yaylasından birisidir.

Ayrıca Sapanca'da doğa yürüyüşleri, kampçılık, binicilik yapabileceğiniz diğer yaylalar ise; Sulucaova, Hamzapınar, İnönü, Dikmen, Karagöl, Kirpiyan, Sultanpınar, Acele, Güzlek, Kırca, Belengerme, Keremali, Kirpiyan yaylaları sizleri beklemektedir.

Poyrazlar Gölü: Adapazarı'na uzaklığı 10 km. Kamp yapma imkanları mevcut. Gölün dibi batak. En derin yeri 12 metre kesinlikle yüzmek yasak. Doğa harikası. Dostlarınızla keyifli saatler geçirebileceğiniz bir yer.

Deprem Müzesi: 2004 ylında tamamlanarak ziyarete açılan müze Adapazarı'nda bulunmaktadır. Müzede depremden önce ve sonra şehrin fotoğrafları mevcut. Müzenin bir amacı da deprem konusunda bilinçlenmek.

Rahime Sultan Camii: Sultan Abdülmecit'in 4. hanımı Rahime Sultan tarafından Sapanca'da inşa edilmiş.

Sakarya Müzesi: Sakarya'nın merkezinde Semerciler Mah. Bulunur. Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait eserler sergilenir.

Rüstempaşa Camii: 1555 yılında Rüstem Paşa tarafından Sapanca'da yaptırılan camii halen ibadete açıktır.

Sapanca Vecihi Kapısı: Sapanca'ya geldiğinizde İpekyolu üzerinde bulunan ve Mimar Sinan tarafından yaptırılmış tarihi yapıyı görmeden gitmeyin.

Ali Fuat Paşa Kuvayı Milliye Müzesi: 1989 ylında Sakarya'nın Geyve ilçesinde hizmete açılmıştır.

Adliye Kalesi: Sakarya nehrinin batısında Adapazarı'nın güneyinde yer almaktadır. Kale stretejik bir noktadadır.

Adapazarı Ağa Camii: Adapazarı merkezinde bulunan camiinin avlusunda bulunan mezar taşında “ihsan, himmet ve hayır sahibi Mustafa Bey'in ” bulunmaktadır.

Alicanlar Evi: 1922-1923 yıllarında İbrahim Diyerbekirli tarafından Adapazarı merkezde yaptırılmıştır.

II. Jüstinyanus Köprüsü (Beşköprü): Adapazarı merkeze 5 km. Uzaklıkta bulunan köprüye, 9 yüzyılda yaşamış ünlü tarihçi Theophanes köprünün adını Pentagephyra demiştir. Bu kelime Helen dilinde 'Beşköprü' anlamındadır.

Cevatbey Konağı: Adapazarı'nda bulunan konak depremden sonra kundaklanmış büyük kısmı yanmıştır. 2011 yılında tekrar inşaa edilen konak cafe olarak işletilmektedir.

Çakırlar Konağı: 1910 yılında Abdullah çakır tarafından yaptırılmış olup, Taraklı merkezde bulunur.

Elvanbey Zaviyesi: Tarihi yapı Halk kütüphanesi olarak kullanılıyor. Geyve merkezdedir.

Fenerliev: Taraklı'da bulunan evin, 1900'lü yıılarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Taraklı'nın en güzel evlerinden birisidir.

Harmantepe Kalesi: Kale 8-10 metre uzunluğunda Söğütlü ilçesi Harmantepe Köyü'nde bulunur.

Millet Hamamı: Osmanlı hamamlarının tüm özelliklerini taşıyan tarihi hamam Adapazarı'nde bulunur. Eserin XVIII. Yzyıla ait olduğu düşünülmektedir.

Mollalar evi: Hendek merkezde bulunan ev tescilli değildir. Evin çok büyük bahçesi bulunur ve zengin ahşap işlemelere sahiptir.

Orhangazi Çarşısı: Yapım terihi bilinmiyor. Taraklı'da bulunuyor.

OrtaCamii: Adapazarı merkezde iki katlı ahşap yapıdır.

Sakarya'da Nerede Denize Girilir?

Bu güzel şehir size doğanın tüm güzelliklerini sunmuş diyebiliriz. Sakarya Plajlarını sizlr için araştırdık.

Sakarya'nın Kocaali ve Karasu ilçelerinde güzel plajlar var. Ayrıca Sapanca Gölü'nün bazı kısımlarında da yüzme imkanı bulabilirsiniz.

Alandere ve Merkez Plajları oldukça uzun geniş bir kumsala sahip. Kocaali'de bulunan bu plajlarda WC, oyun parkı da mevcut. Karasu merkezde de denize girilecek temiz plajlar bulmak mümkün. Sapanca'da da yüzmek için Belediye Plajı sizleri bekliyor.

Sakarya'nın Meşhur Yöresel Lezzetleri

Ülkemizin her ilinde kendine has lezzetleri var. Sakarya, bulunduğu konum itibariyle salatadan, tatlıya, hamur işlerine, et yemeklerine kadar zengin bir mutfağa sahiptir. Şimdi sizlere tariflerini vermesek de Sakarya'ya yolunuz düşerse mutlaka tatmanız gereken lezzetleri sıralayacağız.

Ada Kıvırma, Biryan, Çerkez Pastası ve Peyniri, Arnavut Böreği, Bulgur Çorbası, Çerkez Tavuğu, Dartı, Çerkez Peyniri, Erik Sızbalı, Gaygana, Dartılı Keşkek, Ekşimikli Çökelek, Islama Köfte, İncir Uyutması, Hoşmelim, Isırgan Böreği, Kabak Dondurması, Kabaklı Keşkül, Kabaklı Lahmacun, Kabak Kıvırma, Kabak Lokumu, Kızılcık Suyu, Kazımpaşa Köftesi, Köpüklü Taraklı Helvası, Sütlü Kabak Tatlısı, Uhut Tatlısı sadece bir kısmı diyebiliriz.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ

Nevzat Akkor - Sosyal Ağlar