Kaymak, Lokum ve Sucuğun Başkenti Afyonkarahisar

Kaymak, Lokum ve Sucuğun Başkenti Afyonkarahisar

Kaymak, Lokum Ve Sucuğun Başkenti Afyonkarahisar

Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu kısmında bulunan Afyonkarahisar'ın 18 ilçesi vardır. Nüfusu 2016 ylına göre 714.523'dür. Yüzölçümü 14.772 km²'dir.

Afyonkarahisar İlçeleri

İhsaniye, Başmakçı, Bayat, Bolvadin, Çay, İscehisar, Hocalar, Emirdağ, Evciler,Çobanlar, Dazkırı, Dinar, Şuhut, Sultandağı, Sincanlı, Kızılören, Sandıklı ve merkezle birlikte 18 ilçesi vardır.

Tarihi

Afyonkarahisar'ın tarihi Hitit'lere kadar uzanır. Daha sonra Frigyalılar, Lidyalılar sonra da Pers egemenliğine girmiştir. İlerleyen zamanda Roma imparatorluğu topraklarına katılan Afyonkarahisar Türklerin Anadolu'yu fetetmelerinden sonra Karaşar Türkleri yerleşmiştir ve buradaki Akronium Kalesi'ne Karahisar adı verilmiştir. Afyonkarahisar en son Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girdi. Şehrin Afyon olan ismi daha sonra Afyonkarahisar olarak değiştirildi.

Afyonkarahisar'a Komşu Olan İller

Eskişehir, Kütahya, Denizli, Burdur, Isparta, Konya, Uşak

Afyonkarahisar Dağları

Sultan Dağı, Eyerli Dağı, Akdağ, Asar Dağı, İlbulak, Emir Dağı,Kumalar Dağı, Ahır dağı, Kızılçal Dağı, Kirseli Dağı, Kasım dağı, Paşa dağı

Afyonkarahisar Gölleri, Akarsuları, Ovaları

Akşehir, Eber, Karamık, Acı Göl, Işıklı, Emre Gölleri

Çay Deresi, Akarçay, Aksu Deresi, Kali Çayı, Çayözü Deresi, Seyitler Çayı

Çamur Ova, Afyon Ovası, Sandıklı, Şuhut Ovaları ve Gül Ovaları

İklim

Karasal iklim hüküm sürmektedir. Kışlar oldukça sert geçer. Yazlar oldukça kurak geçerken sıcaklık 38 dereceye kadar çıkar, kış aylarında ise sıfırın altında 27 derecelere kadar düşmektedir.

Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler

Afium Outlet ve Eğlence Merkezi, Karahisar Kalesi, Park Afyon AVM., Ulu Camii, Afyon Mevlevihanesi, Özdilek Afyonkarahisar Avm., İmaret Camii, Annıtpark, Afyonkarahisar Müzaesi, 26 Ağustos Tabiat Parkı, Frig Vadisi Tabiat Parkı, Cinemovie Sinemaları, Başkomutan Tarihi Milli parkı, Osmanlı Rüyası, Afyon Derin Mavi Dalış Kulübü, Castel Disko Clup Bar, Hido Alışveriş ve Eğlence Merkezi

Afyonkarahisar içmeler ve kaplıcalar bakımından da zengindir. Birçok hastalığa iyi gelen termal kaplıcalar;

1- Gazlıgöl Kaplıcaları

2- Heybeli Kaplıcaları

3- Ömer Kaplıcaları

4- Hüdai kaplıcaları

5- Gecek Kaplıcaları

tatil ve sağlık turizmi için ideal yerlerdir.

Afyonkarahisar'da Ne Yenmeli?

Yazımızın da başlığındaki gibi kaymağın, sucuğun, lokumun memleketi. Yapacağınız şey şehir merkezinde bir kaymaklı ekmek kadayıfı eve giderken de camız kaymağını almayı unutmayın. Lokum. Tarihi çok eskilere dayanır. Lokumun çok sayıda çeşidini bulabilirsiniz. Siz en iyisi Saman Pazarı'na uğrayın.

Hayvancılıkta da ününe ün katan Afyonkarahisarda tereyağlı kebap, meşhur sucukları yemenizi tavsiye ederiz.

Afyonkarahisar'a yolu düşenler, hem şifa bulur, hem kaplıcaların keyfini çıkartır hem de en doğal ürünleri afiyetle yer.

YORUMLAR

  • Atiye Kadim15-11-2017 10:57:39

    Güzel yazı olmuş. Termal kaplıcaları şifa arayan herkes gelsin derim ben. Sucuğunu, kaymağını lokumunu tatmadan Afyon'dan ayrılmayın.

YORUM YAZ

Nevzat Akkor - Sosyal Ağlar